Beta-glukany a jejich užití v onkologii

Beta-glukany a jejich užití v onkologii

 

 

               Díky obecným účinkům beta-glukanu spojených s výrazným posilováním nespecifické imunity, se dá usuzovat i na jeho pozitivní roli při boji imunitního systému s rakovinou. Imunitní systém sice většinu nádorů rozezná a pustí se do boje, ale protilátková odpověď většinou není dostatečně silná na to, aby růst nádoru zastavila. Ve většině případů platí, že ani běžný neoslabený imunitní systém si s rychle rostoucím nádorem není schopen poradit. Důležitou funkcí beta-glukanů je, že dokáží spolupracovat s organismem vytvořenými protilátkami. Jakmile jsou nádorové buňky rozeznány jako cizorodé, začne organismus tvořit specifické protilátky, které postupně nádorové buňky obalí. Takto označené buňky jsou rozeznány beta-glukanem stimulovanými imunitními buňkami (především makrofágy, neutrofily a NK buňky) a cíleně je zabíjejí. Bez beta-glukanu by k tomu zabíjení nedošlo a situace by se rychle zhoršovala.

 

            To ale není jediná úloha, kterou beta-glukan v boji s rakovinou hraje. Další je přímá stimulace NK buněk a makrofágů. Makrofágy tvoří jakousi první obrannou linii a chrání naše tělo před jakýmikoliv invazivními buňkami včetně nádorových buněk. NK (Natural Killer) buňky zase představují speciální podtyp vysoce aktivních lymfocytů s jediným cílem – specificky rozeznávat a zabíjet nádorové buňky. Dohromady tyto buňky tvoří obrannou hráz, která chrání integritu našeho těla. Poskytují ochranu organismu nepřetržitě, ale jejich zásoby nejsou nevyčerpatelné a pokud nejsou včas dostatečně  doplňovány, tak jich s ubývá až  dojde ke kolapsu.

 

      Intenzivní výzkum funkce beta-glukanů pomohl v posledních dvou desetiletích osvětlit někdy až neuvěřitelné účinky, které beta-glukan na náš imunitní systém má. Celá řada studií uskutečněných v posledních letech prokázala, že beta-glukan je mimořádně aktivní ve spolupráci s protilátkami, které si v případě rakoviny organismus sám vytváří, ale k úplnému zničení tvořícího se nádoru to nestačí. Pokud ale organismu pomůžeme beta-glukanem stimulovat NK buňky a makrofágy k cílenému zabíjení rakovinných buněk označených protilátkami, situace se výrazně zlepšuje. Obecně lze říci, že vazba beta-glukanu na specifické receptory oklame NK buňky a neutrofily natolik, že začnou považovat rakovinné buňky za spory plné beta-glukanu a následuje destrukce rakovinných buněk.

 

Beta-glukany jsou vhodné pro pacienty podstupující chemo- nebo radioterapii. Principem obou léčebných metod je snaha dosáhnout toho, aby rychleji se reprodukující rakovinné buňky byly ničeny rychleji než buňky zdravé, přičemž obě metody likvidují množství dalších buněk včetně buněk imunitního systému, a to bez ohledu, zda to jsou buňky zdravé nebo rakovinné. Důsledkem je pak celkové oslabení organismu. Jeho imunitní systém je totiž vyčerpán jednak bojem s rakovinou, jednak do značné míry poničen agresivní léčebnou metodou. Podávání beta-glukanů v tomto případě alespoň částečně chrání imunitní systém a zároveň umožňuje lékům ničit buňky rakoviny. Produkce bílých krvinek nastartuje mnohem dříve než normálně a pacient se tak začne rychleji uzdravovat.

 

 

Závěrem možno shrnout a řada studií to i prokázala, že pacienti, kteří začali brát beta-glukan současně se zahájením chemo- nebo radioterapie mají menší vedlejší účinky, obě léčebné metody jsou účinnější a dosahují vyššího procenta přežití pacientů.

 

 

Bližší informace v uvedené problematice mohou případní zájemci najít v množství původních výzkumných pracích, z nichž pro první orientaci uvádíme následující:

 

Cerwenka, A., Lanier, L.L.: Natural killer cell memory in infection, inflammation and cancer. Nature Rev.     Immunol., 16:112-123, 2016.

Hong, F., Hansen, R. D., Yan, J., Allendorf, D. J., Baran, J. T., Ostroff, G. R., Ross, G. D.: β-Glucan             functions as an adjuvant for monoclonal antibody immunotherapy by recruiting tumoricidal       granulocytes as killer cells. Cancer Res., 63: 9023-9031, 2003.

Pohorska, J., Richter, J., Kral, V., Rajonohova Dobiasova, L., Stiborova, I., Vetvicka, V.: Reconstruction             of NK cells during complex cancer treatment. J. Tumor, 4: 398-402, 2016.

Saldanha, S.N., Tollefsbol, T.O.: The role of nutraceuticals in chemoprevention and chemotherapy and      their clinical outcomes. J. Oncol., 2012, doi:10.1155/2012/192464.

Vetvicka, V., Vetvickova, J.: Glucan supplementation has strong anti-melanoma effects: Role of NK             cells. Anticancer Res., 35: 5287-5292, 2015.

Odeslat článek známému   Vytisknout